Kupno roweru może być onieśmielające. Jeśli dopiero zaczynasz jeździć lub nie masz dwóch kółek od kilku lat, wybór może wydawać się nieskończony. Celem tego przewodnika jest pomoc w podejmowaniu kluczowych decyzji, które będziesz musiał podjąć, i przygotowanie do zakupu, z którego będziesz zadowolony przez wiele lat.
Fot. Unsplash.com

Kupno roweru może być onieśmielające. Jeśli dopiero zaczynasz jeździć lub nie masz dwóch kółek od kilku lat, wybór może wydawać się nieskończony. Celem tego przewodnika jest pomoc w podejmowaniu kluczowych decyzji, które będziesz musiał podjąć, i przygotowanie do zakupu, z którego będziesz zadowolony przez wiele lat.

Dobrej jakości rower górski sprawdzi się w każdych warunkach.
Fot. Unsplash.com

Kupno roweru – na co ci on?

Liczba różnych typów rowerów dostępnych obecnie na rynku jest ogromna. W dalszej części tego artykułu omówimy różne dostępne rowery, ale zanim dojdziemy do tego etapu, nadszedł czas, aby zastanowić się, dlaczego naprawdę chcesz kupić rower. Ma to kluczowe znaczenie dla uzyskania roweru odpowiedniego do rodzaju jazdy, którą chcesz uprawiać. Przy zakupie roweru rozważ następujące pytania:

Co chcę robić na moim rowerze?

Niezależnie od tego, czy chodzi o weekendową jazdę z dziećmi, dojazdy do pracy, czy dołączenie do lokalnego klubu jeździeckiego, odpowiedź na to pytanie jest najlepszym miejscem do rozpoczęcia. Gdzie chcę jeździć? Czy na drodze czy w terenie? Ulice miasta, ścieżki nad kanałami, a nawet plaża? Istnieje wiele miejsc, w których możesz wziąć rower, ale posiadanie jasnego pomysłu pomoże określić, jakiego rodzaju roweru potrzebujesz. Różne będą bowiem opcje w rowerach dla kobiet i mężczyzn.

Ile czasu/umiejętności mam na opiekę nad rowerem?

Drogie rowery mają wysokie koszty eksploatacji, co jest w porządku, jeśli planujesz zrobić to sam, ale może być kosztowną inwestycją, jeśli nie. Z drugiej strony, coś takiego jak jednobiegowy rower ma znacznie mniej ruchomych części i będzie wymagało znacznie mniej konserwacji. Warto też pomyśleć o przyszłości. Dodatkowa kwota może teraz wydawać się dużym wydatkiem, ale jest tańsza niż dwukrotny zakup roweru. Jeśli planujesz poprawić kondycję i jeździć dalej, zaplanuj zakup roweru, który sobie z tym poradzi. Jeśli chcesz po prostu zabrać rower do sklepu, prawdopodobnie nie będziesz musiał wydawać tyle.

Kupno roweru – jaki wybrać?

Kiedy już zastanowisz się, jaki rodzaj jazdy chcesz uprawiać i zorientujesz się, jaki budżet cię ogranicza, zaczyna się naprawdę fajna część: wybór roweru. Istnieje naprawdę oszałamiająca liczba opcji, a jeśli dopiero zaczynasz jeździć na rowerze, możesz być zaskoczony, jak bardzo jest to skomplikowane. Oto najważniejsza decyzja, jaką zamierzasz podjąć: jakiego typu roweru potrzebujesz? To nie jest prosty wybór, ponieważ istnieje tak wiele różnych typów rowerów. Jeśli uogólnimy, na podstawowym poziomie możemy dość łatwo opisać te trzy:

  • Aby pożyczyć niektóre terminy motoryzacyjne, rower górski byłby twoim terenowym 4×4. Duże opony i dobre zawieszenie, idealne do jeżdżenia w błocie, ale nie tak zgrabne i szybkie na drogach.
  • Hybryda byłaby standardową limuzyną. Generalnie trochę tańszy niż pozostałe dwa i potrafiący wszystkiego po trochu. Doskonale radzi sobie na drogach, ale równie łatwo poradził sobie na wiejskim torze bez większych problemów. Postaw go jednak na błotnistym wzgórzu lub w wyścigu, a będzie walczył.
  • Rower szosowy to sportowy dwudrzwiowy cabrio. Szybki i lekki, idealny do poruszania się po drogach. Sztywna i agresywna z doświadczeniem w wyścigach. Zjedź jednak z drogi, a zacznie się ślizgać i sprawić ci niekończące się problemy.
Damskie rowery miejskie świetnie sprawdzają się jako rowery na co dzień, są jednak duże i ciężkie.
Fot. Unsplash.com

Kupno roweru – cena

Rowery z niższej półki zamykają się w cenie od 300 do  800 zł. Zazwyczaj są to podstawowe rowery z małym wyposażeniem i metalową ramą. Są po prostu funkcjonalne, choć często wciąż stylowe. Taki rower sprawdzi się świetnie jeśli chcemy jechać nim co jakiś czas na spacer, albo na zakupy.

Rowery średniej klasy kosztują od 900 do 2000 złotych. Te aluminiowe lub lżejsze metalowe rowery są najlepszym wyborem dla codziennych rowerzystów, ponieważ ich koła, łańcuchy i pedały wyższej jakości zwiększają ich trwałość. Świetnie nadają się do codziennej jazy do pracy i na dłuższe wędrówki.

Rowery z wyższej półki kosztują nawet 5000 złotych i więcej. Modele te są zwykle wykonane z najlżejszych metali, w tym węgla i tytanu. Są przeznaczone do bardziej rygorystycznego, codziennego użytku lub lekkich zawodów. Zawodnicy mogą zbudować własny model w sklepie lub w Internecie, wybierając spośród kilku różnych rozmiarów ramy, kolorów i typu kół.

Jeśli chcesz zaoszczędzić na zakupie roweru warto przejrzeć ofertę rowerów używanych. Do wyboru masz prywatne ogłoszenia o sprzedaży roweru albo serwisy z używkami po regeneracji.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here