Najpopularniejszy standard transportu towarów

Transport towarów i surowców jest jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki. Żadne przedsiębiorstwo produkcyjne nie jest w stanie funkcjonować bez transportu. Łańcuch dostaw wymagał jednak stworzenia jednolitego standardu gdy chodzi o składowanie towarów do transportu. W ten sposób powstała europaleta. Ładowność jest bardzo duża, a wysokość europalety ułatwia załadunek i rozładunek towaru, a także sprawia, że jest on zdecydowanie dużo bezpieczniejszy. Jak powstał najpopularniejszy standard, gdy chodzi o transport towarów?

Europaleta – jak powstała i dlaczego ma takie wymiary?

Europaleta jest odpowiedzią na potrzebę standaryzacji sposobu dostaw, której oczekiwały firmy transportowe, spedycyjne i dostawcy. Dlatego też ujednolicono wymiary palet. Każdy producent palet przyjął ten standard – szczególnie, że zarówno Wysokość europalety wynosząca 144 milimetry, jej szerokość 1200 milimetrów, oraz długość 800 milimetrów, nie są przypadkowe. Są one wypadkową wymiarów naczep samochodowych, wykorzystywanych do transportu, oraz kontenerów – dzięki takim wymiarom ustawianie ładunku jest dużo łatwiejsze. Każdy producent europalet przygotowuje je w jednym standardzie, dzięki czemu projektowanie całych transportów ładunków jest dużo wydajniejsze.

Dlaczego każdy producent europalet przyjął jeden standard budowy?

Europalety praktycznie zdominowały rynek, gdy chodzi o przewóz towarów i surowców. Ze względu na to, że wykorzystywany materiał jest lekki, można na nie zapakować więcej ładunku. Do tego specjalna konstrukcja zwiększa ich wytrzymałość. Drewno jest również dosyć tanim i łatwym do wymiany tworzywem. Wszyscy producenci przyjęli standard budowy palety, ponieważ pozwoliło to na optymalne gospodarowanie przestrzenią ładunkową. Producenci musieli dostosować się do tego trendu.

Czy produkt, który przygotował producent palet znajduje zastosowanie jedynie w transporcie towarów? Dlaczego palety stały się standardem w gospodarce magazynowej?

Europalety są aktualnie również standardem w wielu magazynach. Z powodu łatwości przewożenia na nich produktów i surowców są one na nich składowane. Aby jeszcze ułatwić magazynowanie palet powstały specjalne regały metalowe, które pozwalają układać europalety nawet na bardzo dużej wysokości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here