Jak wybrać multitool? To skomplikowane a jednocześnie banalnie proste pytanie. Być może przez lata radziłeś sobie bez zabierania ze sobą multitoola na wyprawy na kemping, wycieczki z plecakiem lub inne przygody na świeżym powietrzu. Jednak gdy zabierzesz ze sobą jedno z tych uniwersalnych narzędzi, nie wyjdziesz z domu bez niego nigdy więcej.
Fot. Unsplash.com

Jak wybrać multitool? To skomplikowane a jednocześnie banalnie proste pytanie. Być może przez lata radziłeś sobie bez zabierania ze sobą multitoola na wyprawy na kemping, wycieczki z plecakiem lub inne przygody na świeżym powietrzu. Jednak gdy zabierzesz ze sobą jedno z tych uniwersalnych narzędzi, nie wyjdziesz z domu bez niego nigdy więcej.

Dobrej jakości multitool posłuży ci przez wiele lat.
Fot. Pixabay.com

Czym jest multitool?

Jak sama nazwa wskazuje, narzędzia wielofunkcyjne mogą pomóc w podjęciu niemal każdego zadania. Zapewniając dostęp do wszystkiego, od korkociągów po śrubokręty. Często urządzenia te są postrzegane jako CAMPING GEAR zarezerwowane dla przesadnie ostrożnych. Jednak prawda jest taka, że ​​przy tak szerokiej gamie multitooli jest szansa, że ​​każdy znajdzie dla nich zastosowanie. Multitool zyskał reputację niezbędnego sprzętu outdoorowego, który może pomóc Ci zrobić wszystko. Od rozpalenia ognia po zbudowanie tratwy – i nie bez powodu. Niektóre narzędzia wielofunkcyjne mają 15 lub więcej narzędzi, z których wszystkie są skondensowane w ręcznym urządzeniu, które zmieści się w kieszeni, plecaku lub na pasku. Typowe narzędzia to nożyczki, szczypce, noże, śrubokręty, przecinaki do drutu, piły i otwieracze do butelek. Przy tak wielu dostępnych opcjach wybór odpowiedniego narzędzia może być mylący. Aby określić, który multitool jest dla Ciebie najlepszy, najpierw przyjrzyj się, jakie czynności będziesz wykonywać, a następnie zadaj sobie pytanie, które funkcje będą najbardziej korzystne. Jeśli szukasz czegoś na prezent na Dzień Ojca – pomyśl do czego będzie używał go obdarowany.

Jak wybrać multitool: waga

Kiedy jesteś na szlaku przez wiele dni, każdy kilogram, który możesz zrzucić z plecaka, zrobi różnicę. Multitoole na wędrówki powinny być lekkie, ale trwałe i wyposażone w minimalną ilość narzędzi. Niektóre multitoole ważą zaledwie 150 gram, ale ich konstrukcja ze stali nierdzewnej i włókna węglowego sprawia, że ​​są odporne na zginanie i zarysowania. Szczypce, przecinaki do twardego drutu, szczypce i ostrze zwykle załatwią sprawę, gdy jesteś na szlaku.

Multitool na kemping

Jeśli spodziewasz się, że będziesz spędzać więcej czasu na kempingu niż na wędrownych szlakach, możesz zdecydować się na multitool, który oferuje dodatkowe funkcje, nawet jeśli waży trochę więcej. Narzędzia te zwykle ważą do 400 gram, ale mają praktycznie każdą funkcję, której możesz potrzebować na zewnątrz. Często znajdziesz w nich różne formy szczypiec, różne rozmiary śrubokrętów, noże ząbkowane i prostoliniowe, otwieracze do puszek i butelek, nożyczki i nie tylko. Te multinarzędzia są zwykle dłuższe niż te, które zabrałbyś na wycieczkę z plecakiem, zwykle mierzą około 15 do 20 cm.

Jak wybrać multitool: również dla sportu

Multitoole są również idealne do uprawiania sportów na świeżym powietrzu. Nie tylko dla tych, którzy chcą zagłębić się w dzikość. Na stoku, na przykład, narzędzia ze szczypcami i śrubokrętami mogą pomóc tymczasowo naprawić popsute wiązanie narciarskie lub snowboardowe. Można je również dołączyć do zestawu wspinaczkowego zamiast noża. Naprawdę, każdy sport, który wymaga jakiegoś dodatkowego sprzętu może również wymagać multitoola. To dzięki niemu łatwo naprawić sprzęt sportowy czy inne akcesoria.

Rozmiar ma znaczenie

Rzeczy, które chcesz zrobić ze swoim narzędziem wielofunkcyjnym i sposób, w jaki chcesz je nosić, są ważnymi czynnikami decydującymi o tym, które narzędzie wielofunkcyjne jest dla Ciebie odpowiednie. Multinarzędzie nie jest dobre, jeśli nie masz go przy sobie, kiedy jest potrzebne, prawda? Musisz więc pomyśleć o tym, jak zamierzasz to nosić. Zamierzasz przypiąć go do plecaka, przypiąć do paska lub do kieszeni? A może chcesz po prostu powiesić go na swoim pęku kluczy? Narzędzia wielofunkcyjne są dostępne w rozmiarach od mikro przez małe/średnie do „pełnego rozmiaru”. Mniejsze i łatwiejsze do przenoszenia zwykle oznaczają, że mają mniej narzędzi. A narzędzia, które mają, są mniejsze i łatwiejsze do uszkodzenia przy ciężkiej pracy. Jeśli chcesz po prostu otworzyć paczki z zakupami online, małe ostrze na pęku kluczy będzie w porządku. Jeśli chcesz z nim polować, prawdopodobnie będziesz głodny.

Multitool z karabińczykiem łatwo przypiąć do paska lub plecaka, dzięki czemu możemy mieć go ciągle przy sobie.
Fot. Pixabay.com

Jak wybrać multitool: nie tylko na podróż

Oprócz tego, że nie musisz zabierać w podróż każdego małego narzędzia, którego możesz potrzebować. Multinarzędzia znalazły również miejsce w domu i miejscu pracy. Minipiły, wbudowane linijki i kilka końcówek śrubokrętów umożliwiają noszenie całej skrzynki narzędziowej w kieszeni lub przypiętej do paska. Wybierając odpowiednie narzędzie wielofunkcyjne, już nigdy nie wypowiesz słowa „Gdybym tylko przyniósł…”, a szybko przekonasz się, że multitool jest niezbędny w każdej przygodzie na świeżym powietrzu.

2 KOMENTARZE

  1. […] Dobry multitool do 500 zł to coś, po co będziesz sięgać raz po raz. Trzymaj go w kieszeni podczas pracy przy samochodzie, a zaoszczędzisz niezliczonych podróży do skrzynki narzędziowej po śrubokręty lub szczypce. A przechowywanie go w schowku na rękawiczki może oznaczać, że masz pod ręką odpowiednie narzędzie do naprawy samochodu, oszczędzając Ci długiego oczekiwania na samochód ratunkowy. Są one jednak przydatne nie tylko w samochodzie, ponieważ mogą wykonywać wiele prac w domu, a także są idealne na biwaki i wycieczki rowerowe. Ale wybór jednego może być trudny, ponieważ te, które kosztują mniej niż stówkę, wyglądają dość podobnie do narzędzi kosztujących prawie tysiąc. Czego powinieneś szukać i jak radzą sobie z pracą najlepsze multitoole? […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here