Farba do włosów to produkt, który pozwala nam na zmianę fryzury i wyglądu w krótkim czasie. Kiedyś włosy farbowano wyłącznie u fryzjera, teraz możemy robić to w swoim domowym zaciszu dzięki szerokiej dostępności produktów do koloryzacji, które znajdziemy w każdej drogerii. Pomysłów na zmianę odcienia jest wiele: jasny brąz, włosy w odcieniu złota czy głębokiej czerwieni. Samodzielne farbowanie włosów jest bardzo wygodne i jednocześnie bardziej korzystne cenowo niż wizyta u fryzjera. O czym jednak pamiętać przy samodzielnym farbowaniu włosów? Sprawdź najczęstsze błędy.
Spis Treści
Błąd nr 1 – źle dopasowany odcień farby
Jasny brąz włosy to odcień, który cieszy się ogromną popularnością wśród kobiet w różnym wieku. Nic dziwnego – to odcień, który odejmuje lat, a jego refleksy sprawiają, że wyglądamy, jakbyśmy właśnie wróciły z zagranicznych wakacji. Dobrze komponuje się z wieloma typami urody, jednak mimo to warto upewnić się, czy ta farba będzie do nas pasować. Problem dopasowania odcienia nie dotyczy jedynie farby jasny brąz – włosy w odcieniu głębokiej czerni lub klasycznego, niewychodzącego z mody blondu również cieszą się dużym zainteresowaniem.
Niestety może dojść do sytuacji, gdy wybrany przez nas odcień zupełnie nie będzie do nas pasował. Jest to szczególnie częste w przypadku ciemnych i chłodnych odcieni brązu. Nieodpowiednio dobrany do typu urody może wyostrzyć rysy i dodać nam lat.
Błąd nr 2 – brak próby uczuleniowej
Samodzielne farbowanie włosów to bardzo duża wygoda. Musimy jednak pamiętać, że wiąże się też z pewną odpowiedzialnością. Zanim przystąpimy do koloryzacji, musimy upewnić się, że wybrana przez nas farba nie podrażni naszej skóry głowy. W tym celu powinnyśmy przeprowadzić próbę uczuleniową. Informację na ten temat znajdziesz na ulotce dołączonej do produktu, gdzie znajduje się także instrukcja obsługi. Dlaczego próba uczuleniowa jest tak ważna? To czynność, którą powinno przeprowadzać się nie tylko w przypadku koloryzacji, ale także wtedy, gdy do pielęgnacji wprowadza się nowy produkt, szczególnie z dużą ilością składników aktywnych. Może się bowiem okazać, że jesteśmy uczuleni na jeden ze składników, czego efektem będzie podrażnienie, świąd lub wysypka na skórze.
Próbę uczuleniową powinniśmy przeprowadzić na około 48 godzin przed planowaną koloryzacją. Na niewielkim obszarze skóry (np. za uchem) trzeba nałożyć odrobinę produktu, pozostawić na kilkanaście minut, a następnie zmyć. Jeżeli w ciągu 48 godzin nie pojawią się w tym miejscu żadne zmiany, możemy przystąpić do koloryzacji.
Błąd nr 3 – zła kondycja włosów przed koloryzacją
Wiele osób, które przystępują do samodzielnego farbowania włosów, nie przywiązuje wagi do tego, w jakiej kondycji są ich pasma przed koloryzacją. Niestety to spory błąd. Koloryzacja to zabieg, który może nadwyrężyć włosy, dlatego jeśli zastanawiasz się nad zmianą koloru, odpowiednio wcześnie zadbaj o polepszenie ich kondycji. Wzmocnione i dobrze odżywione włosy sprawią, że Twoja fryzura będzie prezentować się zachwycająco, a kolor będzie znacznie trwalszy i nasycony.